על האתר

צילום: אלבום משפחתי

על האתר

במסגרת תוכנית "מופת" – אקסלרטור ליזמות חברתית של המחלקה למעורבות חברתית ותיקון עולם בהסתדרות הציונית העולמית, ביחד עם הקרן לזכרה של תמנע שוויקה ז"ל, זכתה תוכנית "פוליטיקאיות צעירות – מעזות, משפיעות, מנהיגות" במענק כספי. באמצעות מענק זה הוקם האתר בו אתם נמצאים כעת.

תפקידה של התנועה הציונית לא פג עם הקמת המדינה, ויש לה תפקיד משמעותי בחברה הישראלית. הציונות העכשווית חייבת להתמקד בהפיכת החברה הישראלית על כל רבדיה לחברה מתקדמת יותר, ברוח חזונו של הרצל לחברת מופת. המחלקה למעורבות חברתית ותיקון עולם אשר שמה לה לקדם חזון זה, פועלת לתיקון עולם וצדק חברתי על ידי קידום ערכי שוויון, אקטיביזם חברתי, צמצום פערים, קירוב בין הפריפריה למרכז וקידום הסובלנות והדמוקרטיה בחברה הישראלית.

מימין: איתמר שויקה, ניצן סניור ודרור מורג, בטקס הענקת הפרס בטקס הסיום של אקסלרטור מימין: איתמר שויקה, ניצן סניור ודרור מורג, בטקס הענקת הפרס בטקס הסיום של אקסלרטור "מופת". צילום: באדיבות ההסתדרות הציונית העולמית

כחלק ממימוש מטרות המחלקה, הוקם "מופת" – האקסלרטור ליזמות חברתית, במטרה לסייע לבעלות ובעלי יוזמות חברתיות פורצות דרך, להגשים אותן ובכך לתרום לקידום צדק חברתי, שוויון והגשמה.

אנו מבקשות להודות לכל השותפות והשותפים, בזכותם הוקם האתר: דרור מורג – ראש המחלקה למעורבות חברתית ותיקון עולם, וכל צוות המחלקה על האמון, התמיכה ובניית תכנית מעשירה ומעצימה.

תודה מיוחדת לאיתמר וג'וליה שוויקה, הוריה של תמנע, על התמיכה, הסיוע והחיבוק.

על תמנע שוויקה ז"ל

תמנע שוויקה נולדה וגדלה בקיבוץ ברקאי. היא נהרגה בתאונת דרכים באפריל 2017, והיא בת 22 בלבד. תמנע למדה במבואות עירון, הדריכה בתנועת הנוער "השומר הצעיר" ועשתה שנת שירות בקן השומר הצעיר בעינות ירדן שבגליל העליון. תמנע התגייסה להיות לוחמת בגדוד "קרקל", שם הייתה חיילת מצטיינת. לאחר קורס מכ"מ נשארה להדריך בבית הספר למכ"מ עד לשחרורה, לאחריו חזרה לבית הספר בו התחנכה, מבואות עירון, כמחנכת בפנימייה.

תמנע פעלה רבות למען החברה הישראלית. היא פעלה במעון לנשים מוכות וראתה בכך שליחות שלה ושל חניכיה. היה לה חלום להקים בית ספר לילדות ולילדים עם מוטיבציה ויכולות – אך עם קשיי למידה. כל זה היה עטוף ביכולת מנהיגותית שקטה וביכולת להוביל אנשים באומץ. בדרכה המיוחדת, תמנע אמרה מה שהיא חושבת ומרגישה, גם אם זו דעת מיעוט. ערכיה היו לא להיות מנגד ולהיות אדישים לעוולות, לאלימות, לחוסר שוויון – ובעיקר כשזה נגד אוכלוסיות מוחלשות.

תמנע הייתה דמות מופת לסביבתה, החל מההדרכה בתנועות הנוער, ההתנדבות לשנת שירות והשירות בתפקיד לוחמה בצבא. גם לאחר שחרורה המשיכה תמנע להתנדב ולהשפיע לטובה על חייהם של אנשים בכלל ונשים בפרט.

כששמענו את סיפור של תמנע ז"ל, מיד הרגשנו כי הייתה יכולה להיות פוליטיקאית צעירה. אישה צעירה ומוכשרת, אוהבת אדם, פעלתנית ומלאת ערכים, שבשנותיה המעטות הספיקה להשפיע על רבות ורבים, בעשייה חינוכית מכל הלב. אנו מקוות כי דמותה תאיר את דרכן של רבות, כפי שהאירה לנו. יהי זכרה ברוך.

דילוג לתוכן