אודות פוליטיקאיות צעירות

מימין לשמאל: ירדן בן צבי, זמר שוורץ, ח"כ תמר זנדברג, ח"כ קאריל אלהרר, ח"כ שרן השכל, הדר דאי

מי אנחנו?

"פוליטיקאיות צעירות – מעזות, משפיעות, מנהיגות", היא תנועה ארצית שהוקמה בשנת 2015 במטרה להגדיל את מספר הנשים בפוליטיקה הישראלית, הנכנסות לשדה הפוליטי כנבחרות ציבור.

אנו עושות זאת באמצעות הפעלת תוכניות לימוד מקוריות ועצמאיות, המקנות למשתתפות בהן ידע, כלים, קשרים והשתייכות לקהילה תומכת, המעודדת את חברותיה לבחור בקריירה פוליטית.

תנועת "פוליטיקאיות צעירות" היא התארגנות עצמאית לחלוטין, שאינה משויכת לשום מפלגה או עמותה, ומעניקה למשתתפות בה סקירה רחבה על הפוליטיקה הישראלית. אנו פועלות למען מטרה אחת בלבד – לעשות את ישראל שווה יותר.

התנועה פועלת בשתי זירות עיקריות: תוכניות הכשרה עבור סטודנטיות באוניברסיטאות ובמכללות נבחרות ברחבי הארץ, ותוכניות הכשרה מקוונות לציבור הרחב. אנו שואפות להיות בית לכל אישה צעירה בישראל שחולמת להיכנס לפוליטיקה, ולקדם עשייה ערכית למען מדינת ישראל.

צילום: עזרא לוי

ניצן סניור שניאור, 37, היא עיתונאית במקצועה ויזמית חברתית ופוליטית. בעלת תואר ראשון B.A. במדע המדינה ויחסים בינלאומיים ותואר שני M.A. בתקשורת פוליטית עם התמחות בלימודי מגדר, שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בוגרת תוכניות מנהיגות בארץ ובעולם ביניהן ROI, "פוליתקווה", "המכללה למדינאות" ועוד. מרצה ומעבירת סדנאות על פוליטיקה, יזמות חברתית, תקשורת והגשמת חלומות.

דבר המייסדת – ניצן סניור שניאור

"תמיד היה לי אכפת ממה שקורה סביבי, בין אם בתנועת הנוער או במועצת התלמידות והתלמידים בתיכון – הייתי מעורבת, פעילה ודעתנית. את "פוליטיקאיות צעירות" הקמתי כשהייתי סטודנטית באוניברסיטה העברית בירושלים, כשבמהלך לימודיי התחדדה אצלי ההבנה כמה חשוב שיהיו נשים במוקדי קבלת החלטות בכלל, ובפוליטיקה בפרט. הבנתי שאם לא נהיה שם – אף אחד לא ישמיע את קולנו ולא ידאגו לאינטרסים שלנו. לכן, אני ואנחנו חייבות, פשוט חייבות להיות שם. גבוה. איפה שקובעים דברים… יחד עם הכרת החשיבות, הכרתי באתגרים הייחודיים העומדים בפני נשים, כאשר חוויתי אותם על בשרי כשהתמודדתי בבחירות להיות נציגה באגודת הסטודנטיות והסטודנטים בקמפוס.

אני לא מאמינה בצירופי מקרים, ובאותה השנה הצטרפתי לתוכנית "המאיץ החברתי" מבית ארגון Presentense – ביוזמת אגודת הסטודנטיות והסטודנטים של האוניברסיטה העברית. החלטתי שאני מקימה תוכנית שאני הייתי רוצה להשתתף בה כסטודנטית – עם כל מה שמעניין אותי ויעזור לי להיכנס לפוליטיקה.

דברים התגלגלו בצורה מדהימה, והיום, שש שנים אחרי המחזור הראשון של "פוליטיקאיות צעירות", המיזם הקטן שלי הפך לתנועה ארצית עם שלוחות באוניברסיטאות ובמכללות בכל רחבי הארץ ומצליח לסחוף אחריו מאות נשים בכל שנה.

כל זה לא היה קורה לולא הייתי מוקפת כל כך הרבה אנשים – נשים וגברים – שהאמינו בי, ברעיון שלי ונתנו לי את כל התמיכה, הכלים והאהבה, כדי שיצליח. אני מבקשת לומר לכן ולכם תודה! תודה גדולה, מכל הלב! תודה לחברות, לחברים, לחוקרות, לחוקרים, למרצות, למרצים, לפוליטיקאיות, לפוליטיקאים, לעמיתות, לעמיתים, ולחברות ולחברים מהרשתות החברתיות שנרתמו לתמיכה בתכנית. תודה לבוגרות, לרכזות ולשותפות שלי שהפכו לחלק מרכזי בחיי. תודה על האמון, ההערכה, הכבוד והכרת התודה. זכיתי.

"פוליטיקאיות צעירות" זה חלום שהתגשם. בכל יום אני מאפשרת לעצמי בזכות התנועה המדהימה שיצרנו, להגדיל ולהרחיב את השאיפות שלי, לשאוף עוד ועוד למעלה ולכבוש פסגות חדשות. אני מאמינה שהגענו לכאן כדי להשאיר אחרינו עולם טוב יותר לדורות הבאים, לתת באהבה ולהיות בשמחה. אני חשה את גודל האחריות, לפגוש בנשים צעירות בתחילת דרכן, ואעשה הכל כדי להעניק להן את חווית הלמידה הטובה ביותר, תוך מתן תמיכה וחיבוק מקהילה חזקה ואוהבת. אני מזמינה אתכם ואתכן, להצטרף אלינו. וביחד – נעשה את ישראל שווה יותר.

מה הבעיה שאנחנו פותרות?

ייצוגן של נשים במוסדות הנבחרות והנבחרים בישראל חסר, הן ברמה הארצית והן ברמה המקומית. כאשר נשים לא נמצאות סביב שולחן קבלת ההחלטות, קולן אינו נשמע. הן לא נוכחות, לא נלקחות בחשבון ואינן לוקחות חלק בעיצוב החיים המשותפים. אנו מאמינות כי יצירת קהילה תומכת ומחזקת של נשים צעירות ומוכשרות, תאפשר לנשים שחוששות מכניסה לזירה הפוליטית, לעשות זאת, ובכך להעשיר את השדה הפוליטי – דבר שייטיב עם כל מדינת ישראל. איננו מקדמות נשים רק כי הן נשים. אנו מקדמות נשים מוכשרות וערכיות שנבחרו לאחר מיונים, בעלות פוטנציאל הנהגה ומלאות תחושות שליחות ונתינה לחברה הישראלית כולה. 

החזון שלנו

מיום היווסדה, תנועת "פוליטיקאיות צעירות" פועלת במקצועיות ובמצוינות לקידום מערכת פוליטית שוויונית במדינת ישראל. ב"פוליטיקאיות צעירות" אנו מאמינות כי באמצעות מתן ידע, כלים, קשרים ורשת תמיכה לנשים מכל רחבי הארץ, נוכל להגדיל את כמות הנשים הנכנסות לזירה הפוליטית כנבחרות ציבור, ברמה הארצית והמקומית. אנו מאמינות כי מערכת פוליטית שוויונית יותר, תיטיב עם נשים בפרט, ועם מדינת ישראל בכלל. 

אנחנו לא מפחדות מהמילה פוליטיקה.

אנו חלק מהפוליטיקה, אנו יוצרות פוליטיקה.

הכל פוליטי.

האישי הוא הפוליטי, הנשי הוא הפוליטי.

יש לנו קול – וזה הזמן שלנו להשמיע אותו.

אנו אומרות בבירור את מה שאנחנו רוצות,

ויודעות – כי כולן וכולם ירוויחו

אם יהיה ייצוג שוויוני לנשים בפוליטיקה,

ברמה הארצית והמקומית במדינת ישראל.

הערכים שלנו

כבוד

אנו מכירות בזכותה של כל אישה, באשר היא אישה, לכבוד עבורה ועבור סבביתה

כל אישה נבראה בצלם.

סובלנות

אנו מבקשות לקדם תרבות של הבנה והיעדר אפליה כלפי השונות והשונים מאיתנו, מבחינה חברתית, תרבותית או דתית, גם, ובעיקר, בעת אי הסכמה.

מנהיגות

ביכולתה של כל אחת מאיתנו להוביל, להנהיג, לשנות ולסחוף אחרינו. אנו מאמינות בעצמנו ובחברותינו.

מרחב בטוח

אנו מעודדות יצירת מרחב בטוח בו ניתן לשתף בכנות ובפתיחות, להיות מי שאנחנו ולבטא את עצמנו ללא חשש. יש לנו אפס סובלנות לאלימות מכל סוג שהוא.

יוזמה

אנו מאמינות בעיקרון "הצעת-ביצעת" – ועשייה בשטח לקידום רעיונות.

תעוזה

אנו מעריכות תעוזה ומעודדות תעוזה. תעזי, תשפיעי ותנהיגי!

אחריות

לקיחת אחריות על עצמי ועל סביבתי, הכרה במסוגלותי להשפיע, לשנות ולשפר.

הקשבה פעילה

אנו מעודדות הקשבה פעילה, נוכחת, חומלת ונחושה אחת לשנייה בפרט ולחברה הישראלית בכלל.

הוקרת תודה

אנו מוקירות תודה על האפשרות לפעול בחופשיות ובאחווה עבוד מדינת ישראל. מוקירות תודה לשותפות ולשותפים שלנו בעבר, בהווה ובעתיד.

שיטת העבודה שלנו

איזון פוליטי

אנו מקפידות על בניית תכנית לימודים מאוזנת מבחינה פוליטית בה נשמעים קולות רבים ושונים ככל האפשר.

מגוון

אנו שואפות ליצירת קבוצות למידה הטרוגניות ומגוונות ככל הניתן. "פוליטיקאיות צעירות" היא בית עבור כל אישה – מכל חברה, מוצא, דת, לאום, אמונה או כל מאפיין אחר.

עצמאות

תנועת "פוליטיקאיות צעירות" עצמאית לחלוטין ואינה משויכת לשום גוף פוליטי או מפלגתי. היא אינה מחויבת להציג אף עמדה ולקדם אף גוף, הגם שהוא נמצא עימנו בקשר. "פוליטיקאיות צעירות" אינה ישות משפטית, ומוגדרת כהתארגנות המקבלת תמיכה ניהולית מהתאחדות הסטודנטיות והסטודנטים הארצית.

התמחות בנשים צעירות

אנו מתמחות בעבודה עם קהל צעיר (20-40) ובהיכרות מעמיקה עם החסמים של אוכלוסייה זו בכניסה לפוליטיקה.

מחקר ותחקור

טרם הקמת התנועה, נערכה עבודה מחקרית כמותנית ואיכותנית, להבנת הפערים המובילים לייצוג נמוך של נשים. לאורך השנים אנו לומדות, מתחקרות, שואלות ומתאימות את העשייה שלנו לשטח, תוך גמישות והקשבה פעילה, על מנת שנבין בצורה הטובה ביותר את החסמים הייחודיים לנשים צעירות בכניסה לפוליטיקה – וההתמודדות איתם.

מעטפת של מצוינות

אנו שואפות לייצר ולקדם מצוינות, ולאפשר למשתתפות חוויה מיטבית, איכותית ותחושה של השקעה מקסימלית בכל אחת ואחת הן במהלך התוכנית והן לאחריה. 

התאמה אישית

כל תוכנית לימודים נבנית בשיתוף פעולה עם הגוף המזמין בהתאם לקהל היעד, לצרכים הייחודיים ולמקום בארץ בו היא מתקיימת. אין תוכנית הזהה לקודמתה.

דילוג לתוכן